Uši musia byť čisté a zdravé

Uši musia byť čisté a zdravé

27. 12. 2018 Off By

Je jedno, či hovoríme o psoch, alebo mačkách. Uši si vyžadujú potrebnú starostlivosť. Ak ich zanedbáme a nebudeme dodržiavať pravidelnú hygienu, môžeme našim miláčikom spôsobiť vážne zdravotné problémy.

pes

Medzi najčastejšie ochorenia patrí ušný svrab, kvasinkové, alebo bakteriálne ochorenia. Pokiaľ nemáte v tejto oblasti dostatočné skúsenosti, nekupujte kvapky v akvaristike a už vôbec nepoužívajte lieky určené pre ľudí. Návšteva veterinára, je v tomto prípade viac než potrebná.

Základom však nie je riešenie už vzniknutých problémov, ale prevencia.

  • Uši je potrebné pravidelne čistiť. Najlepšie je, ak si zakúpite špeciálne kvapky určené na tento účel. Dostanete ich v akvaristike, alebo lekárňach, ktoré ponúkajú aj produkty pre zvieratá.
  • Na čistenie nikdy nepoužívajte vodu. Zvieracie uši sú extrémne citlivé na baktérie a kvasinky.
  • Kvapky na čistenie uší nakvapkajte na vatovú tyčinku, ktorú používame aj my ľudia. Nikdy nechoďte príliš hlboko. Mohli by ste poškodiť zvukovod. Ak si týmto úkonom nie ste istí, požiadajte svojho veterinára, aby vám ukázal ako uši čistiť správne a hlavne bezpečne.
  • Psom je potrebné pravidelne vytrhávať chlpy, ktoré rastú z vnútornej strany uší. Použite pinzetu, alebo ruku. Táto srsť sa dá vytrhať veľmi jednoducho. Je možné, že váš psík bude trošku kňučať, to si však nevšímajte. Nemáte mu ako ublížiť.
  • Ak máte mačku, ktorá čistenie uší nie je ochotná trpieť, budete musieť zájsť k veterinárovi. Príliš agresívne jedince je niekedy potrebné aj uspať.
  • Opatrní buďte aj pri kúpaní. Šampón a voda, by sa nemali nikdy dostať do vnútra uší.

kočka

Nezabúdajte na to, že zdravé uši musia byť v prvom rade čisté. Väčšina ušných ochorení, môže pri zanedbaní spôsobiť aj vážne zdravotné problémy. Medzi najčastejšie patrí prasknutie ušného bubienka. To je najme v prípade mačiek, mnohokrát smrteľné. Dôjde totiž k narušeniu rovnováhy a takto postihnuté zviera sa ľahšie zraní, spadne zo stromu, alebo nebude mať šancu vyhrať zápasy s inými mačkami v okolí.

Uši musia byť čisté a zdravé
5 (100%)1